top of page

 

Uczniowie o projekcie:

„Postanowiliśmy zaktywizować dzieci i zaciekawić je zabawami podwórkowymi. Nasze koordynatorki przystąpiły do programu „Miasto Pokoleń” i dzięki temu mogliśmy nawiązać ciekawą współpracę z seniorami. Edukatorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku poprowadzili dla nas zajęcia- warsztaty, na których mogliśmy poznać wiele ciekawych zabaw integracyjnych. Przy okazji mogliśmy szczerze porozmawiać o tym jak postrzegamy ludzi starszych, a jak oni nas. W wyniku tych spotkań, wspólnych zabaw, ale też i długich rozmów wiele rzeczy mogliśmy sobie wyjaśnić i nauczyć się wzajemnej wrażliwości i empatii w obcowaniu ze sobą. Nawiązaliśmy współpracę z Osiedlowym Klubem Seniora. Podczas spotkania przeprowadziliśmy wywiady z seniorami na temat ulubionych zabaw z ich dzieciństwa.

Owocem spotkania było wyjście z projektem do SP 28 do klas 4a,b na lekcje wychowania fizycznego, podczas których poprowadziliśmy poznane przez nas ciekawe formy zabaw, zachęcając dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W ten sposób staliśmy się prawdziwym łącznikiem pokoleń ;)”

 

II część projektu „Widzę potrzeby świata”:

  • ukazanie problemu braku wody w świecie

  • podjęcie działań pomocowych

  • uwrażliwienie młodszego pokolenia na problem odpowiedzialności za dobro, jakim jest woda

„Druga część projektu wymagała od nas koncentracji na potrzebach świata. W czasie rozmów projektowych zauważyliśmy, że dużym problemem w świecie jest problem braku wody. Poszukaliśmy informacji w Internecie na ten temat a także organizacji świadczących pomoc w tym zakresie. Szczególnie zainteresowała nas działalność PAH, która m.in. pomaga poprzez budowę studni w krajach, gdzie z przyczyn naturalnych czy kryzysów humanitarnych jest utrudniony dostęp do wody. Zaangażowaliśmy się w akcję PAH „Studnia dla Południa”, która miała na celu wybudowanie studni w Sudanie. Teraz my staliśmy się edukatorami ;) Przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne z prezentacjami multimedialnymi na temat sytuacji wody w świecie. Poprowadziliśmy je w klasach 2 gimnazjum a także w klasach 6 SP28. Zorganizowaliśmy zbiórkę na budowę studni w ramach „Jarmarku Wielkanocnego”, w którą zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną a także rodziców . Zebraliśmy ok. 600 PLN. Kiedy nasi starsi koledzy z technikum organizowali „Wrocławski Bal Wolontariusza” w naszej szkole, poprosiliśmy, aby każda szkoła uczestnicząca w balu w swojej placówce zorganizowała kwestę na ten cel. W sumie na budowę studni została przekazana suma ok. 1600 PLN. 2 czerwca zaprezentowaliśmy nasze działania na Szkolnym Dniu Projektów. Uczniowie mieli możliwość nie tylko zobaczyć prezentację multimedialną, ale też pobawić się uczestnicząc w zabawie integracyjnej przy muzyce, rozwiązując grę planszową i był tez czas na małe „co nieco”, czyli ciasto z rabarbaru z przepisu babci.”

 

Efekty :

Projekt „Miasto Pokoleń” stał się dla młodych ludzi inspiracją do podjęcia szeregu działań społecznych. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat osób starszych i procesu starzenia się, ich zaangażowania społecznego, polskich tradycji i obyczajów oraz nabyli nowych kompetencji społecznych. Poprzez rozmowy z edukatorami i starszymi osobami z klubu seniora przyjęli postawę życzliwości , zrozumienia i empatii w stosunku do osób starszych. Dzięki przekazywaniu nabytej wiedzy swoim rówieśnikom i uczniom ze szkoły podstawowej zrozumieli jak ważną sprawą jest podtrzymywanie więzi międzypokoleniowej.

W drugiej części projektowej młodzież zdobyła wiedzę na temat sytuacji braku wody w świecie, kryzysów humanitarnych, organizacji charytatywnych, sytuacji dzieci w krajach Trzeciego świata, nabyła nowych umiejętności społecznych poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych, zorganizowanie zbiórki pieniężnej a Szkoła za realizację projektu uzyskała tytuł „Szkoły, Która Niesie Pomoc” przyznanej przez Polską Akcję Humanitarną.

Czas wspólnie spędzony stał się dla obu stron piękną przestrzenią spotkania osób w duchu wzajemnego szacunku, radości i życzliwości.

 

Koordynatorzy projektu :

Anna Okurowska

Danuta Gawlińska

bottom of page